Kursy nurkowania – jaka droga prowadzi do odkrywania podwodnego świata?

0
867

Nurkowanie to nie lada atrakcja, zarówno na płytszych i głębokich wodach. W końcu świat podwodny kryje w sobie wiele tajemnic i jeszcze więcej piękna. Część cudów ukrytych w głębinach można zobaczyć z amatorskim sprzętem, nurkując bez przeszkolenia. Jednak o wiele więcej możliwości zyskujemy, gdy zdecydujemy się na kurs nurkowania.

Podstawowe szkolenie

Przygodę z nurkowanie należy rozpocząć od podstaw tej sztuki. Bazę dla rozwoju w temacie stanowi kurs nurkowania OWD. Skrót odnosi się do angielskiego Open Water Diver. Ukończenie takiego szkolenia pozwala na bezpieczne nurkowanie do głębokości 18 metrów.

Szkolenie składa się z kilku części, obejmujących wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne. Kurs ma określoną liczbę godzin, jaką trzeba wyrobić – podobnie, jak prawo jazdy. Pierwsza część kursu składa się z pięciu modułów teoretycznych, w trakcie których przekazywane są istotne informacje na temat zasad bezpieczeństwa i postępowania w różnych okolicznościach w czasie nurkowania. Każdy z modułów zakończony jest testem. Na koniec modułu piątego dodatkowo jest egzamin z całości.

Kolejnym etapem jest sprawdzenie umiejętności pływackich. Kursanci muszą odbyć pięć sesji w basenie, a następnie cztery zanurzenia na wodach otwartych.

Specjalizacja w nurkowaniu

Kurs nurkowania OWD stanowi tylko podstawę, która otwiera drzwi do świata nurkowania. Później można rozwijać się dalej, robiąc inne kursy o wyższym stopniu zaawansowania, jak PADI czy IANTD. Można w tym przypadku wybierać specjalizacje w zależności, co chcemy robić w trakcie nurkowania. Każda specjalizacja wymaga nabycia innych umiejętności i zapoznania się ze specyficznymi zasadami.

Wśród specjalizacji w zakresie nurkowania znajdują się m.in. nurkowanie nocą, nurkowanie głębinowe, nurkowanie wrakowe czy cyfrowa fotografia podwodna.

Nurkowanie to ciekawy pomysł na hobby. W dodatku można naukę rozpocząć już w młodym wieku, ponieważ wystarczy mieć ukończone 10 lat. Trzeba wypada mieć podstawowe umiejętności pływackie, by rozpocząć przygodę z nurkowaniem